VÝLET S KOŽENÝM BATOHEM
ŠEST TIPŮ, JAK SI O VELIKONOCÍCH UŽÍT VÝLET S KOŽENÝM BATOHEM

Čtyři dny volna, které většině z nás slibují blížící se Velikonoce, jsou skvělou šancí načerpat síly v přírodě. Abyste si výlet s batohem na zádech užili na maximum, nezapomeňte se na něj připravit. Přečtěte si šest tipů, jak na to.

VÝLET S KOŽENÝM BATOHEM

Naučné stezky, skanzeny, jarmarky, veselice nebo procházka skalním městem. Možností, jak strávit svátky, je i letos nepřeberně. Pokud dáte přednost přírodě, notabene turistice, uděláte tím i něco pro své zdraví. Možná nebudete potřebovat víc než láhev s vodou, která na krátkou procházku v teplém dni bohatě stačí. Jestli se ale máte v plánu toulat více než jen hodinku či dvě, není od věci si kromě jídla a pití přibalit také opalovací krém, repelent nebo turistickou mapu. Přemýšlíte, jak tohle vše a další “nezbytnosti” do batohu efektivně vměstnat? Vyzkoušejte naše ověřené tipy.

VŠEHO S MÍROU

Kolik toho zabalit? Tak akorát, radí horští vůdci. Víte-li o sobě, že si ze zahraničních cest odvážíte domů polovinu věcí netknutých, měli byste se v případě delšího výletu krotit. A to, i když má kožený batoh větší objem. Řiďte se poučkou, že člověk by měl nést pouze do 40 procent své tělesné hmotnosti.

VRSTVĚTE

Náhradní oblečení, ideálně v několika vrstvách, je v proměnlivém jarním počasí celkem nutnost, zvlášť když se chystáte do hor. Nezapomeňte se předem podívat na předpověď počasí a vzít v potaz, že na každých sto výškových metrů klesne teplota o 0,65 stupně. Pokud si to podmínky žádají, přibalte s sebou větrovku a pláštěnku, přičemž náhradní ponožky a triko nejprve zabalte do nepromokavého pytlíku.

JEDEN NEBO DVA LITRY?

Pokud víte, že na trase jen sotva narazíte na obchod nebo hospodu, udělejte si v koženém batohu místo na litr vody na osobu v případě půldenního výletu, dva litry pro několik dalších hodin víc a extra litr, má-li být horko. Ideálně využijte hydrovak, díky němuž dosáhnete na pití kdykoli a bez zastavení.

SLANÉ I SLADKÉ

Před cestou nepodceňte chuť k jídlu svou ani svých potomků. Na půldenní či delší výlet s sebou kromě oběda v podobě například obložené bagety a odolného ovoce vezměte občerstvení s obsahem sacharidů a tuků pro dodání energie (sušenky, čokoládu nebo energetické tyčinky) a slané pochutiny (oříšky, sýr) pro doplnění sodíku. Přibalte s sebou také prázdný igelitový sáček, v němž do civilizace odnesete veškerý svůj odpad.

UDRŽET BALANC

Centrum rovnováhy a největší síla vašeho těla spočívá uprostřed zad. Což znamená, že chytré balení vám ušetří nepříjemné pocity kymácení ze strany na stranu. Nejtěžší položky, což je typicky voda a potraviny, umístěte při balení dozadu do prostřední části batohu tak, aby se při jeho nasazení nacházely v blízkosti vaší páteře.

KOŽENÝ BATOH A JEHO ČÁSTI

Předměty, které během cesty vytáhnete i několikrát – jako třeba mapu, opalovací krém nebo sluneční brýle – uschovejte do vnějších kapes koženého batohu. Náhradní oblečení uspořádejte tak, abyste nahoře měli to, co upotřebíte s větší pravděpodobností (například větrovku, bude-li větrný den). Vyrážíte-li do nepřístupného terénu, vložte věci první pomoci tam, kam po nich můžete okamžitě sáhnout. Důležité položky včetně mapy, telefonu nebo peněženky ochráníte zabalením do igelitového pytlíku.

 

Kontakt na batohy značky SAJO

 

Kontakt PŘES RAMENO

Recenze
Batoh SAJO
Batoh SAJO
recenze kožených batohů a kabelek
Čtyři dny volna, které většině z nás slibují blížící se Velikonoce, jsou skvělou šancí načerpat síly v přírodě. Abyste si výlet s batohem na zádech užili na maximum, nezapomeňte se na něj připravit. Přečtěte si šest tipů, jak na to.
Autor článku
JsemKoza.cz
SAJO